Ana Sayfa Ekonomi 10 Aralık 2021 122 Görüntüleme

2022’de dünya ekonomisini neler bekliyor? İlk kritik uyarı geldi

Yatırımcıların pandemi sürecinde ABD’nin para siyasetindeki taraf değişikliğiyle başa çıkmaya çalışmasıyla global piyasalarda oluşan son dalgalanmalar, 2022’de daha inişli çıkışlı bir piyasa atmosferinin habercisi olabilir.

MarketWatch’un haberine nazaran Citigroup’un ABD Tüketici Servet İdaresi Ünitesi Yatırım Stratejileri Lideri Shawn Snyder, “FED’in (ABD Merkez Bankası) para siyasetinin sıkılaşma potansiyeli etrafında muhtemelen bir ölçü yüksek volatilite olacaktır” dedi. Omikron varyantının 2022 öngörülerine bir ölçü ‘köstek olduğunu’ belirten Snyder, yeniden de yatırımcıların yeni varyantın birinci başlarda korkulduğu kadar tehlikeli olmadığına dair göstergelerden dayanak aldığını belirtti.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere nazaran dehşet endeksi olarak da bilinen CBOE Volatilite Endeksi (VIX) Kasım ayının sonlarında yükselişe geçti ve Factset bilgileri uyarınca hala 200 günlük ortalamasının üzerinde seyrediyor. VIX Endeksi geçen hafta 2021’in birinci çeyreğinden bu yana birinci kere 30’un üzerine çıktı. Yatırımcı kaygılarının artmasındaki en kıymetli sebepler Omikron varyantının ortaya çıkması ve FED’in yatırımcıların öngördüğünden daha süratli bir halde faizleri artırma potansiyelinin borsalarda gerginlik yaratmasıydı.

WALL STREET DEVLERİNİN S&P 500 MAKSATLARI

New York Life Investment’ın Ekonomisti ve Portföy Stratejileri Yöneticisi Lauren Goodwin bahisle ilgili MarketWatch’taki açıklamasında, “Yatırımcılar için gerginlik yaratan büyük bir geçiş dönemi” tabirlerine yer verdi. Goodwin’e nazaran, FED gelecek yıl potansiyel faiz artışları için daha esnek bir konum arıyor. Çünkü borsa uzmanına nazaran, ABD’deki yüksek enflasyon 2022’de beklenenden daha fazla faiz artışı baskısı yaratıyor ve borsalar için daha fazla risk oluşturuyor.

Birtakım yatırımcılar, FED’in faiz artışı yoluyla para siyasetini agresif bir formda sıkılaştırması durumunda faiz oranlarına hassas büyüme ve teknoloji paylarının bilhassa savunmasız kalacağından telaş ediyor. ABD’de S&P 500 Endeksi büyük oranda teknoloji paylarına maruz kalmış durumda. FactSet datalarına nazaran, kıymetlerini bu yıl neredeyse %25 oranında yükselten kelam konusu paylar 2021 yılı itibariyle üç yıl üst üste güçlü getiri sağlayacak üzere gözüküyor.

Charles Schwab’ın Baş Global Yatırım Stratejisti Jeffrey Kleintop ABD borsasının muhtemelen gelecek yıl “daha yüksek volatilite eşliğinde” daha mütevazı karlar sunacağını söyledi.

Goodwin, Kovid-19 krizi sırasında tüketicilere direkt takviye sağlayan mali teşviklerin tesirini yitirmesi ve FED’in ekonomik toparlanmada “ayağını gazdan çekmesi” sebebiyle oluşan geçiş periyodunda volatilitenin artmasını beklediğini de söyledi. Borsa uzmanı gelecek yıl 2021’de şimdiye kadar olan çıkarlara kıyasla “çok daha düşük” borsa getirileri bekliyor.

JPMorgan Chase stratejistlerinin çarşamba günü yayınladıkları 2022 öngörü raporunda, “hisse senetleri yükselişlerinin büyük kısmının şu an ile 2022’nin birinci yarısı ortasında gerçekleşmesi gerektiğini” söyledi.

Wall Street bankaları S&P 500 için 2022 kestirimlerini yayınlarken, Goldman Sachs Group ve JPMorgan ABD pay senetlerinde en çok yükseliş gösteren bankalar ortasında yer alıyor.

Goldman, bankanın 3 Aralık tarihli portföy stratejisi araştırma raporunda, S&P 500’ün 2022’yi 5.100 düzeyinde bitirmesini beklediğini açıkladı. Bu ortada JPMorgan analistleri Kasım ayı sonunda hazırladıkları bir araştırma raporunda, endeksin gelecek yıl kısmen “sağlam bir bilanço artışı” ve tedarik zinciri krizinin hafiflemesi üzerine 5.050 puana yükseleceğini öngördüler. RBC Capital Markets JPMorgan ile birebir fiyat maksadını varsayım ederken, Deutsche Bank Baş Yatırım Ofisi’nden yapılan sunuma nazaran, S&P 500’ün gelecek yıl 5.000 düzeyinde biteceğini öngörüyor.

Bu ortada Citigroup’un, Ekim ayı sonlarında yayınladığı bir araştırma raporunda, S&P 500’ün 2022 yılı sonu için 4.900 puan maksadı koydu. Bu düzeyin altına gelen Barclays ise, bu ayki ABD pay senedi strateji raporunda endeksin gelecek yılı 4.800 düzeyinde tamamlayacağı öngörüsünde bulundu.

Barclays analistleri 2 Aralık tarihli 2022 öngörü raporunda yatırımcıları “Dikkatli ilerleyin” sözleriyle uyardı . Banka raporunda, “Gelecek yıl pay senetlerinin sonlu bir yükseliş göstereceğini öngörüyoruz” denildi. Barclays analistleri kelam konusu karamsar öngörülerine ait, “Hanehalkı ve kurumsal nakit stokları mütevazı bir kar büyümesini destekleyecektir. Lakin tedarik zincirindeki kalıcı meseleler, mal tüketimindeki geri dönüş ve Çin’in sert siyasetleri gerçekleşmesi mümkün temel riskleri oluşturuyor” açıklamasında bulundu.

BANK OF AMERİCA BALON PİYASASININ PATLAMASINI BEKLİYOR

Bank of America’nın analistleri ise gelecek yılda S&P 500 için Barclays’ten daha düşük bir fiyat maksadına sahip. BofA Global Araştırmalar Ünitesi geçen ay yayınladığı bir raporda endeksin 2022’yi 4.600 düzeyinden tamamlayacağını öngördü.

BofA Pay senetleri Stratejileri Lideri Savita Subramanian, ABD borsalarının görünümü hakkında Kasım ayı sonlarında verdiği medya brifingi sırasında “Ne yazık ki bugünle teknoloji balonunun pik noktasına ulaştığı 2000 yılı ortasında çok fazla benzerlik görüyoruz” tabirlerini kullandı.

Morgan Stanley’nin gelecek yıl için öngörüleri de S&P 500 Endeksi’ni en son kapanış sayılarından daha da aşağıya çeken bir ayı piyasası görünümüne sahip. Bankanın servet idaresi kısmından Pazartesi günü yayınlanan bir rapor, 2022 sonunda S&P 500 için 4.400 puan iddiasını gösteriyor.

Morgan Stanley Servet İdaresi Baş Yatırım Yöneticisi Lisa Shalett piyasa notunda, “S&P 500’ün belli bir aralıkta seyretmesini ve volatil olmasını, tahvil getirilerininse enflasyon oranları düşüldüğünde negatif olmasını bekliyoruz. Gerçek varlıklara ve mutlak getiri fonlarına daha fazla fon sağlanabilmesi için sabit gelirli varlıkların portföylerdeki yükleri azaltılmalıdır” dedi.

Shalett, Morgan Stanley’nin S&P 500 konusundaki “ihtiyatlı” görüşünün temelinin fiyat-kazanç oranlarındaki tansiyonun artmasına dayandırıldığını söyledi. Shalett, “Harika şirketler olsalar da finansal şartlar sıkılaştıkça, faizler yükseldikçe, istihdam maliyetleri arttıkça ve enflasyon yüksek olmaya devam ettikçe, tüm bu şirketlerin 2022’de büyük pay senetleri olacağına daha az ikna olur hale geldik. Birinci 15’teki şirketlerin kâr marjlarının tepe yaptığını düşünüyoruz” dedi.

Morgan Stanley notunda yatırımcıların pay senetlerini seçerek yatırım yapması ve pasif endeks fonlarından uzaklaşması gerektiği önerildi.

JPMorgan Çarşamba günü yayınladığı raporunda nazaran, “uluslararası pay senetlerinin, gelişmekte olan piyasaların ve ekonomik döngüyle alakalı piyasa segmentlerinin kıymetli ölçüde geride kalmasını” bekliyor. JPMorgan stratejistleri, “Bunun nedeni, faiz oranlarının artırılması ve marjinal derecede sıkı para siyasetidir beklentilerimizin Nasdaq üzere yüksek fiyat yarar oranı olan piyasalar için aykırı bir hava oluşturulmasıdır” açıklamasında bulundu.

GELECEK YILIN 3 YATIRIM TRENDİ

BlackRock firmasının, ABD iShares Megatrendler ve Memleketler arası ETF’ler Lideri Jeff Spiegel’e nazaran, gelecek yıl “bir dizi yeni jenerasyon onkoloji tedavisine onay için geleceğinden ve daha amaçlı kanser tedavisine imkan sağladığından” immünoloji hızlanmaya hazır üç megatrendden birini oluşturuyor. Spiegel bu ay yayınladığı bir raporda, 2022’de izlenecek başka iki mega trendin de bulut teknolojileri, 5G ve siber güvenlik üzerinden ağırlaşan “dijital dönüşüm” teknolojileri ve robotik ve yapay zeka üzere “otomasyon teknolojileri” olduğunu yazdı.

Charles Schwab’dan Kleintop, “Önümüzdeki yıl kıtlıktan çok açgözlülükle başa çıkacağımızı düşünüyorum. Bu, bilhassa gelecek yılın ikinci yarısında enflasyonu azaltmaya yardımcı olacak ve faiz artışlarında agresif bir yol haritasını daha düşük bir ihtimal haline getirecektir” dedi.

2022 OLAĞANLAŞMA YILI OLACAK

Deutsche Bank’ın Amerika Baş Yatırım Sorumlusu Deepak Puri, Pazartesi günü gelecek yıla ait görünümü hakkında düzenlediği basın brifinginde, FED Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının akabinde piyasaların 2022’de üç sefer faiz artırımı beklediğini açıkladı. FED Lideri geçen hafta ABD Kongresi’ne verdiği tabirde yüksek enflasyonun iktisattaki durumu karmaşık hale getirdiğini ve varlık alımlarını yavaşlatma suratını gelecek aydan itibaren artırabileceklerini açıklamıştı.

Puri, Fed’in tahvil alımlarını durdurulması sürecinin Haziran yerine Mart ayında tamamlama ihtimalinin ortaya çıkmas ına rağmen, FED’in gelecek yıl da siyaset faizi konusunda piyasalarla uyumlu olmasını beklediğini söyledi. Puri, FED’in gelecek yıl faizleri yalnızca bir sefer artıracağını varsayım ettiğini ve bunun da genel piyasa beklentilerinin altında olduğunu söyledi.

Öte yandan New York Life Investments’dan Goodwin ise “Gelecek yıl iki faiz artırımı bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Morgan Stanley’den Shalett, 2022 notunda “daha yüksek nominal ve gerçek faiz oranlarının daha yüksek ortalama büyüme ve enflasyon oranlarını yansıttığı klasik bir reflasyonel yine dengeleme süreci öngörüyoruz” diye yazdı. Yatırım uzmanı ayrıyeten tahvil piyasalarındaki randıman oranlarının yükseleceğini, artan maliyetlerin ve bilhassa faiz oranlarını hassas dallarda yüksek fiyat-kazanç oranlarının şirketlerin kâr marjlarını da baskı altında tutacağını öngörüyor.

JPMorgan Çarşamba günkü raporunda, “ABD içinde, yine açılmaya iktisadından, reflasyon temalarından ve daha yüksek tahvil getirilerinden yararlanan payları tercih ediyoruz” denildi. Raporda, bankanın stratejistleri 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirilerinin 2022 sonunda %2,25’e yükselmesini beklediklerine dikkat çekiliyor.

JPMorgan’ın Çarşamba günkü raporunda bankanın Global Piyasalar Baş Stratejisti Marko Kolanovic ve Global Araştırmalar Eş Lideri Hussein Malik “Öngörülerimiz, 2022’nin tam bir global toparlanma, global salgının sona ermesi ve Kovid-19 salgınından evvel sahip olduğumuz olağan şartlara geri dönüş yılı olacağı yönünde” tabirlerine yer verdi.

Shalett’e nazaran, “2022 birçok istikametten, global pandeminin yarattığı dengesizliklerin çözülmeye başladığı ve işletme döngüsünün çok uçlardan ayrılıp olağanlaştığı kritik bir yıl olacak.”

Haber7


instagram beğeni satın al
Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort hack forum warez forum hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum