Ana Sayfa Ekonomi 22 Mart 2022 143 Görüntüleme

Bakan Nebati: Kripto para yasasıyla ilgili çalışmalarımızı tamamladık

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin nabzını tutan “Anadolu Soruyor” programının konuğu Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati oldu.

Bakan Dr. Nebati; Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan, Çay TV Genel Yayın Direktörü Hasan Yavuz Bakır ve Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Direktörü Zeki Akbıyık’ın sorularını yanıtladı.

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Türkiye iktisadı ve makro iktisat ile ilgili bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, “Londra’da birçok yatırımcıyla görüşme imkanımız oldu. İklim tepesi için gitmiştik. Buradaki gayemiz ve hareketimiz şu; biz güçlü bir ülkenin temsilcisi olarak oraya gittik. Bir şey istemeye gitmedim bilakis gücümüzün ne kadar derin olduğunu ve gücümüzün mutlak suretle galip geleceğinin şuuruyla oraya gittim. Zira Türkiye güçlü bir ülke. Bizim dış ilgilerin, dış işleri bakanımızın, bütün diplomatik misyonlarımızın kılmış olduğu orada Türkiye’yi güçlü kılıyor. Ben makro ekonomik göstergelerle ilgili söylüyorum. Türkiye’nin makro ekonomik göstergeleri, dünyanın seçkin ülkelerinden bir tanesi. Bizim makro ekonomimizde bir sorun yok. Muhalefetin, ülke iktisadına ziyan verecek kadar gözleri kararmış olanların hareketlerinin yanlış olduğunu izah ettik, anlattık” sözlerini kullandı.

“BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye’nin büyümesine değinen Bakan Nebati, “Gelmeyin, yatırım yapmayın diyor siyasal muhalefet. Bu ne demektir? Benim katlanamayacağım şey şudur! Yurt dışına çıakn insan ülkesini nasıl şikayet eder? Yatırım yapmaya gelmeyin demek ne demek? Fakat memlekette kimse onları ciddiye almıyor. Bizim son 2 ayda önemli bir muvaffakiyet öykümüz var. Salgın çıktı batacak dediler 1,8 büyüdük. 2021’de büyümeyi 2-3-5 derken çift haneli dediğimizde inanmadılar, farklı bir operasyon çektiler. Daima bizim içerdekiler. Bizim dışarıya muhtaçlığımız yok. Bunlar bunu yaptılar. Biz büyüdük. Artık 2022’de yeniden büyüyoruz. Zorluklar yaşanıyor. Nedir onlar? Petrol geçen yıl bu vakit 50 dolardı artık 100 dolar. Ben önemli biçimde yatırımcının geldiğini ve geleceğine inanıyorum ve bunun gerçekleşeceğini biliyorum” formunda konuştu.

“KUR MUHAFAZALI MEVDUAT ÇOK İYİ GİDİYOR”

Kur muhafazalı mevduat sistemine değinen Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nebati, “3 ayı doldurduk. 20 Aralık’ta dolar kuru 18.35’e yükselmişti öldük bittik diyenler 22 lira olacak diye adeta kına yaktılar. O akşam ne oldu? Hiçbir müdahalede bulunmadık. Bilhassa KKM ve öteki anlaşıklı yerlerde olan inanç Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüyle akşam 19.00’da olan sayılar önlem silsilesini okuduktan sonra düşmeye başladı. 3 ayda ne oldu? Döviz kuru stabil gidiyor. Şu anda savaş var. O da bir ekip şeyleri etkiliyor. Ancak biz buna karşın bir istikrar kazandık. Enflasyonun dolar kurunu etkilediğinden hepimiz hem fikiriz. Rusya’nın Ukrayna’ya girdiği gün bir oynama oldu. Biz bir bildiri yayınladık. Döviz çabucak aşağı indi. 1 dolardaki Türkiye’nin borcuna 453 milyar tesiri var. Soruyorlar devam edecek mi? Evet edecek. Bu 1 yıldır ve bir yılın sonunda Cumhurbaşkanımızın 1 yıl daha uzatma yetkisi var. Buraya iştirak hala oluyor. İstikrarı sağladık. 570 lirayı aştı toplanan para. Son günlerde de artış devam ediyor. Hala düz bir çizgiye ulaşmadı. Hala yükseliyor. Burada hasebiyle girişler var. Yatırımcıların çıkma ihtimali çok düşük. Hakikaten çok düşük. Minimum fiyatta yüzde 50’lik bir artırım yaptık. Bizim hazineye olan tamamı yükü 15 milyar lirayı geçmiyor. Bu türlü bir yük yok ki. Nereden çıkarıyorlar? Altın çok iyi. Bu kere sağlam gidiyoruz. Bu sefer 4 tane rafineri üzerinden gidiyoruz ve bunları ortak bir sisteme hakikat getiriyoruz. Her gün bu sisteme katılan kuyumcu ve bankaların şube sayısı artıyor. Biz alt yapısını hazırlıyoruz. Döviz ve altının sisteme kayması noktasında bir badire yaşamayacağımızı ve bilakis bir kaynak aktaracağını görüyoruz. Zira çok iyi gidiyor” dedi.

“ŞU ANDA YAĞ SORUNU YOK”

‘Yağ yok’ telaffuzlarına karşılık veren Bakan Nureddin Nebati, “Yağ stoku var, ‘öldük, bittik’ diye bir şey yaptılar. Dedik ki boşuna meskeninize stokları yüklemeyin. Artık olağana döndü. Artık kimilerinin konutunda, aylık, yıllık yağ stoku var. O gün yağ bitti diyenler; şu anda marketlerde yağ var diyorlar mı? Demiyorlar. Yaptılar gittiler. Toplum 1 günlük afedersiniz bunların gazına geldi, sonraki gün kesildi mi kesildi. Bunların kendi meskenleri yanacak yangın diyecekler kimse itfaiye istemeyecek. Bunlar o noktaya gidiyorlar. Sen ülkeye ziyan verecek adım atarsan sonu bu olur” diye tabir etti.

“CİDDİ SÜBVANSİYON VAR DOĞALGAZDA”

Doğalgaz fiyatlarına değinen Bakan Nebati, “Ciddi sübvansiyon var doğalgazda. Önemli takviye var. Nedeni ise vatandaşımıza hissettirmemek. Ancak bir yere kadar. Bir yerden sonra hissediyorlar. Aralık ayında 14, Ocak ayında 11, Şubat ayında 5’lik Mart ayında sayılar çok yüksek ve aşağı yanlışsız indikten sonra yazla birlikte hafifçe düşüş, Aralık ayında da geçen Aralık ayında yüklendiğimiz yükleri ay ve ay atarak biz seçimlere kadar gideceğiz. Bu kış sert geçti, bu kış hiç beklemediğimiz meteorolojik olarak kurak bir kış beklerken Allah bize kar verdi. Türkiye’nin tamamında kar yağdı. Kar yılı ne yılı? Rahmet yılı. Barajlarımızda doldu, topraklarımızda suya doldu. E münasebetiyle verimlilikte artış olacak ve Türkiye yaz ayını rahat geçirecek. Turizm açıldıktan sonra Aralık ayından itibaren rahata kavuşacağız” diye konuştu.

“BİZİ AŞAĞI İNDİRMEYİN DEMİŞTİK”

Stokçulara gerekli süreçlerin yapıldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Elektrikte meskenlerde yüzde 18’den 8’e düşürdük enflasyon tesirini arttırmak, üretimi arttırmak için. Bu işlerden fahiş iş yapanlarla ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak uğraş timleri kurduk. Geçen aylarda; ‘Bizi aşağı indirmeyin demiştik.’ Hazine ve Maliye Bakanlığı inerse sert iner. Şu anda timler 30 bin firmayı denetlemiş durumdadır. Cezalar kesiliyor, stoklar sayılıyor, gerekenlerde yapılıyor. Yanlış yapanın göz yaşlarına bakmıyoruz. Birlikten rahmete uygulamamızla fiyatları tüketicinin görebileceği, karşılaştırma yapabileceği ve en ucuz eseri nereden bulabileceği bir uygulama. Bu tüketiciyi rahatlatacak ve satıcıları perakende satıcıları denetleyecek bir uygulama bu” tabirlerine yer verdi.

“GES SİSTEMLERİ BİNLERCE BEŞERE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

GES sistemlerine değinen Bakan Nebati, “94 milyar liralık bir paket açıklıyoruz. Gelip ‘elektriği fiyatsız yapacağım’ sözleriyle değil. Tek tek yapacaklarımızı açıklayarak yapıyoruz biz. Bu aslında Recep Tayyip Erdoğan’ın, kabinesinin ne kadar faal olduğunun bir göstergesi. Madem ki dünyada bir sorun var. O vakit çabucak çiftçilerimizi rahatlatacak bir adım atalım. Elektrik önemli bir sorun kıymetli da. Bunu neyle sağlıyoruz, doğalgaz, kömür, ithal kömürle sağlıyoruz. Ancak güneş var. Doğu’da, Güneydoğu’da, Elazığ’da her yerde boşa gidiyor. 1 yıllık Urfa olarak ziraî abonelerin tükettiği bir yıllık gücün yarısını üretecek bir proje açıklıyoruz. Bu üretimi arttıracak, kredi sağlayacak. Bunun dönüşümü 4 yıldan sonra elektriğini satacak, oradan da gelir elde edecek, Türkiye’nin de elektriğini karşılayacak hale gelecek. Bütçe imkanları belirli. Bütçe imkanlarına nazaran 15 yılda tamamlanır. 15 yılda tamamlanacak işlerin listesini çıkardık, 240 tane belirledik. Bütçemizi ayırdık. Göleti bitmiş, su duruyor fakat kanalla buluşmuyor. Çabucak onların kanallarını yapalım, döşeyelim bu suyu toprakla kavuşturalım dedik. 830 bin hektar alan 2 yıl üzere bir müddet içerisinde Ziraat Bankası finansmanıyla TOKİ aracılığıyla toprağa kavuşacak. Barajdaki su beklemeyecek, toprağa gelecek. Bu başka vakitte binlerce beşere istihdam sağlayacak” formunda tabir etti.

Kripto para kanunuyla ilgili çalışmalarımızı tamamladık

“KRİPTO PARA KANUNUYLA İLGİLİ ÇALIŞMAMIZI TAMAMLADIK”

Kripto para düzenlemesiyle ilgili konuşan Bakan Nureddin Nebati, “Geçen hafta bununla ilgili sunumlar yapıldı. Çalışmalar bizim açımızdan tamamlandı. Bundan sonrası meclisin kendi takvimi içerisinde gündeme gelip yasalaşacak bir durum. Bundan sonrası meclisin gündeminde bizden çıktı artık. Biz teknik olarak fikirlerimizi söyledik. Bunlarla ilgili çalışmalarımız bitti. Tüm görüşleri topladık” dedi.

“ÖĞRETMEN ATAMASI GELİRSE BİZ ONAYLARIZ”

Bakan Nebati, “Öğretmen atamalarıyla ilgili durum Sayın Cumhurbaşkanımızın taktiriyle ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu şeyler üzerinden gidilir. Biz bizim üzerimize gelecek yükü ve bütçemize bakar görüşlerimizi söyleriz. Hazine ve Maliye Bakanlığı her şeye karşı fikrini söyler geri durur. Gelir arttırıcı şey varsa üstüne atlarız. Masraf arttırıcı durumlarda uzak dururuz” diye söz etti.

“TÜRKİYE’DE KİM ZİYAN GÖRÜYORSA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DURUŞU NETTİR, İMKANLARIMIZI ONLARA SEFERBER EDERİZ”

İnşaat dalındaki fiyat dalgalanmalarıyla ilgili konuşan Bakan Nebati, “Kamu müteahhitleri ikinci yarıdan itibaren, döviz fiyatlarındaki artıştan önemli bir halde etkilendikleri için biz 1 Temmuz – 31 Aralık tarihleri ortasındaki müteahhitlere mutabakatına bakılmaksızın onlara rahatlatıcı, merhem olucu bir ölçü ayırdık. Artık bunu muhalefet hazineye yük dedikleri şey bizim ayırdığımız sayı 9 milyar lirayı geçti. Fala oldu diyen var, az geldi diyen müteahhitler var. Ancak sonuçta Türk hazinesine 9 milyarlık bir yük oldu. Müteahhitlerimiz bu yüksek fiyatlardan, emtiya fiyatlardan, taşımadaki zorluklardan etkilendiler. Geçen yılın yüklemiş olduğu döviz kurlarının farkını da biz Türkiye’de hissettik. Biz geçen yıl 31 Aralık’ta kestik. Müteahhitlerin ziyan edip etmediklerine dair çalışma yapıyoruz. Mecliste bir iki ufak dokunuşlar olacak diye bekliyorum. O dokunuşları yaptıktan sonra bizde kelam verdiğimiz bir şey var. Bütçeden asla taviz vermeyeceğiz. Türkiye’de kim ki ziyan görüyorsa Sayın Cumhurbaşkanımızın duruşu nettir. Bunlara yönelik olarak imkanlarımızı seferber ederiz” formunda konuştu.

“PETROL TÜRKİYE’DE UCUZA SATILIYOR”

Brent petrol fiyatlarıyla ilgili konuşan Nebati, “Petrol fiyatlarındaki artışı da hissettiririz, düşüşü de hissettiririz. Bu hususta geri adım atmayacağız. Muhalefet haksızlık yapıyor. Bu petrolü ben üretmiyorum, ithal ediyorum. Petrol ithalatı yapan ülkelerin hepsi vatandaşına yansıtıyor. Türkiye’de, Türk Lirası’nın durumuna nazaran petrol fiyatı çok ucuz” halinde söz etti.

“ELEKTRİKTE İNDİRİM ÜZERE BİR DURUM YOK”

Elektrik fiyatlarında indirim olacak mı sorusunu yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, “Elektrikle ilgili KDV indirimini yaptık, uygunlaştırmayı yaptık. Kademeli bir geçiş yaptık. Bu günlerde öylesine bir indirim kelam konusu olmayacaktır” dedi.

Haber7


instagram beğeni satın al | spotify aylık dinleyici satın al
Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort hack forum warez forum hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler