Ana Sayfa Dünya 25 Haziran 2020 3 Görüntüleme

Kadın başkan yardımcısı sözü veren Joe Biden, rekabeti kızıştırdı

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti‘nin adayı eski Yönetici Yardımcısı Joe Biden, mart ayında partisinin adayı olması halinde yardımcısı olarak bir bayan siyasetçiyi seçeceğini söylemişti. Bu lafın üzerinden yaklaşık üç ay üzere bir devir geçti ve Biden, partisinin lider adayı olmaya yetecek delege sayısına ulaştı. Böylelikle, daha adaylığı katılaşmadan başlayan yönetici adayı spekülasyonları daha da arttı.

ABD koronavirüs salgını, bunun yarattığı ekonomik sonuçlar, büyük protestolar ve ırklar arası tansiyonların arttığı bir devirden geçerken, lider adayının kim olacağına dair rivayetler çeşitlendi.

Biden’ın verdiği kelamı tutması halinde, Hillary Clinton’ın büyük bir partinin birinci bayan yönetici adayı olmasından dört yıl sonra büyük bir parti üçüncü sefer büyük bir bayanı yönetici adayı olarak göstermiş olacak.

Bayan bir lider adayı gösterilmesinin arkasında Demokratların kamuoyu yoklamalarına nazaran bayanların kendilerini bu partiye yakın hissetmelerinin avantajını kullanmak istemelerinin yattığı belirtiliyor. Başkaca, bu türlü hamlenin Biden’ı hakkında ortaya atılan taciz argümanlarına karşı müdafaa maksadı taşıdığını öne sürenler de var.

Biden, yönetici yardımcısı konusundaki kararını Ağustos başında açıklayacağını söyledi. Kulislerde öne çıkan kimi isimler şöyle:

KAMALA HARRIS

Birçok şahsa nazaran, Kamala Harris lider yardımcılığı yarışında bir adım önde. Harris, hem Senatörlük hem California Eyaleti Adalet Bakanlığı hem de San Francisco Ortam Baş Savcılığı yapmış bir isim. Anası Hint, babası ise Jamaikalı olmasıyla farklı etnik kökenlere sahip bir aileden geliyor.

Demokrat Parti yönetici adaylığı yarışına katılmış olması nedeniyle ulusal basının mercek altına alınmıştı ve bir periyot en güçlü adaylar arasında gösterilmişti.

Harris, Demokrat Parti yönetici aday adaylarının televizyondan yayınlanan tartışmasında Biden’ı gaye almıştı. Harris, Biden’ın birtakım görüş ve geçmişte savunduğu siyasetleri sert bir lisanla eleştirmişti. Lakin Amerikan siyaseti için tüm bunların üzerinden çok uzun devir geçmiş durumda.

Harris, California’daki zenginlerin bağışlarını toplayabiliyor. Son olarak, düzenlenen sanal bir bağış yekuna etkinliğinde Biden’ın kampanyası için 2 milyon dolar topladı. Ayrıyeten çok hareketli ve Biden’ın yardımcısı olarak siyah bir bayanı seçmesi gerektiğini düşünenleri mutlu edecek bir isim.

George Floyd’un öldürülmesinin akabinde protestoların düzenlendiği bir periyotta emniyet teşkilatında kapsamlı bir ıslahat yapılması gerektiğini savunarak Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinin övgüsünü topladı.

Bundan bir yıl evvel birçok kişi için Biden-Harris ikilisi ülkü bir tercih olarak görülüyordu. Bu, hala muteberliğini koruyan bir görüş.

GRETCHEN WHITMER

Michigan Valisi Gretchen Whitmer, bundan birkaç ay evvel çok fazla insanın bilmediği bir siyasetçiydi. Lakin koronavirüs salgınının patlamasının akabinde Michigan eyaletinde uygulanan başarılı siyasetlerin gerisindeki isim olarak görülmeye başlandı.

Vakit devir birleşik idarenin salgın siyasetlerine ağır tenkitler yöneltti. Bu tenkitler, Whitmer’ı Yönetici Donald Trump’ın amaç tahtasına oturttu ve memleket çapında da profilini yükseltti.

Michigan’ın en fazla vakanın görüldüğü eyaletlerden biri haline gelmesinin akabinde katı toplumsal uzaklık kurallarını pratiğe sokması ve birçok işletmeyi kapatması, muhafazakarların yansısına neden oldu. Bu da, Demokratların kendisine verdiği desteği artırdı.

Hillary Clinton, 2016’da Michigan eyaletini kılpayı Trump’a kaybetmişti. Bu eyaleti kaybetmesi, Clinton’ın seçimi kaybetmesinde değerli rol oynamıştı.

Biden’ın da misal bir durumla karşı zıdda kalmaması için Michigan’ı almasına yardımcı olacak bir isimle yola devam etmesi mümkün.

TAMMY DUCKWORTH

Illinois Senatörü Tammy Duckworth, birçok kimseye fark atan bir özgeçmişe sahip.

Pilotluğunu yaptığı askeri helikopterin Irak’ta ABD işgaline karşı çıkan silahlı kümeler tarafından vurulması sonucunda iki bacağını da kaybetti. Lakin ordudaki kariyerine devam etti ve yarbay rütbesinde emekli oldu.

Eski ABD Yöneticisi Barack Obama devrinde Gazi İşleri Bakanlığı’nda bakan yardımcılığı vazifesinde bulundu.

Evvel Temsilciler Meclisi’nde vazife yaptı, 2016’da da Senato’ya seçildi. Kongre üyeliğine seçilen birinci Tayland kökenli Amerikalı ve iki uzvu olmayan birinci bayan oldu. 2018 yılında da Senatörken şark yapan birinci bayan olma unvanını kazandı.

Illinois, Demokratların kendilerini rahat hissettiği bir eyalet. Gelgelelim başkanlık yarışının çekişmeli geçtiği birtakım kritik eyaletlere yakınlığı, Biden’ın tercihini Duckworth’tan yana kullanmasına yol açabilecek bir gayri etken.

ELIZABETH WARREN

Elizabeth Warren de Demokrat Parti yönetici adaylığına adaylığını koymuş isimlerden biri. Mütemadi tekrarladığı “Bunun için bir planım var” kelamı, Demokratlar tarafından çok tutuldu.

Geçen yıl bu periyotlarda yapılan anketlerde, Demokrat Parti yönetici adaylığı yarışını önde götürüyordu. Mitinglerine coşkulu kalabalıklar katılıyor, televizyondan canlı yayınlanan birinci tartışmalarda rahatlığıyla dikkatleri üzerine çekiyordu.

Gelgelelim devirle kendisine verilen destek azalmaya başladı ve ıslahat yanlısı birçok seçmen Bernie Sanders’a, ılımlılar da Pete Buttigieg üzere daha genç isimlere yöneldi.

Islahat yanlıları, Mart ayında lider adaylığı kampanyasını sonlandıran Warren’ın Sanders’a destek vermesini bekliyordu. Gelgelelim Warren’ın bu desteği vermemesi Biden’ın gözüne girmesine yardım etmiş olabilir.

Artık ise Biden’ın elinde Warren’a yaptığı bu iyiliğin karşılığında lider yardımcılığını önerme fırsatı var. Her ne kadar Sanders ve Warren’ın kampanyaları arasında uzlaşmazlıklar yaşanmış olsa da, Biden’ın bu tercihi partinin sol kanadına ulaşmak istediğini ve ülkeyi kampanyasında söylediğine kıyasla daha büyük bir reformcu stratejiyi yönetmek istediğini gösteren değerli bir işaret olur.

ABD’de önemli bir ekonomik bunalımın yaşandığı bu devirde, Warren, Demokrat Parti kampına liberal siyaset ivmesi kazandırabilir.

TAMMY BALDWIN

Bundan dört yıl evvel Hillary Clinton’a yöneltilen en büyük tenkitlerden birisi başkanlık seçimleri sırasında Wisconsin üzere kıymetli bir eyalette hiç kampanya yapmaması, devletin orta bölümlerinde Demokrat Parti kalelerinin yıkılmasına yol açması ve burada Trump’a kaybetmiş olmasıydı. Demokratlar, birebir hatayı tekrarlamamaya tekraren laf vermiş ve velev artık koronavirüs nedeniyle ertelenmiş olan kurultay için Milwaukee kentini seçmişlerdi.

Şayet Biden, “Wisconsin’i gözardı etme” ihtarlarını dikkate almak istiyorsa, Wisconsin Senatörü Tammy Baldwin’i yönetici yardımcısı adayı yaparak işe başlayabilir. Senatörlükte 2. devrini sürdüren Baldwin, bundan evvel 14 yıl boyunca Temsilciler Meclisi üyeliği yapmıştı.

Baldwin’in lider yardımcısı adaylığına seçilmesinin tarihi bir yanı de var. Biden’ın tercihi olması halinde, büyük bir partinin ülkeyi yönetmek için belirlediği aday ekibin eşcinsel olduğunu açıklayan birinci üyesi olma unvanını da kazanacak. Eşcinsel olduğunu gizlemeyen Pete Buttigieg’in yönetici aday adaylığı sürecinde Demokrat Parti siyasetinde kıymetli bir güç olarak ortaya çıkması, Baldwin’in de talihini artırıyor.

KYRSTEN FILM

Kimi Demokratlar, bu yılki seçimlerde belirleyici eyaletin aslında Wisconsin olmayacağını, Arizona’nın yeni Wisconsin olacağını düşünüyor. Bu görüşü savunanlar, Biden’ın Arizona’yı kazanması halinde mütemadi fikir değiştiren bir seçmene sahip olan Wisconsin konusunda kaygı etmesine gerek kalmayacağına inanıyor.

Yapılan kamuoyu yoklamaları, Biden’ın ılımlı bir isim olması ve Trump’ın göç konusundaki görüşleri, bu eyaletteki seçmenlerin de Demokratlara gerçek meyil etmeye başladığını gösteriyor. Arizona’yı kazanma stratejilerinden birisi de bu eyaletten birini lider yardımcısı yapmak olabilir.

Krysten Film, 2018 yılında Arizona’dan 30 yıl sonra Senatör seçilen birinci Demokrat oldu. Genç, televizyonda iyi görünen ve siyasi çizginin ortasında konum alan bir isim. Velev partinin birtakım sol aktivistlerine nazaran fazla ortada duruyor.

Ama kimi tuhaflıkları da yok değil. Son olarak, Senato Umumî Şurası’na mor peruk takarak gelmesiyle dikkatleri üzerine çekti. Ağırbaşlı olarak görülen Biden ile büyük bir tezat oluşturabilir.

Lider yardımcılığı adaylığına seçilmesi halinde, biseksüel olduğunu açıklayan birinci lider yardımcısı adayı olacak.

VAL DEMINGS

Geçen yıla kadar Val Demings, Kongre’nin az bilinen üyelerinden biriydi. Gelgelelim bu durum, Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi tarafından kendisine hakkında azil soruşturması açılan Trump’ın Senato’daki yargılamasında Temsilciler Meclisi temsilciliği vazifesini vermesiyle değişti.

Demings, Florida eyaletinin Orlando kentinin eski emniyet yöneticisi. Şimdi George Floyd’un vefatı ırklar arası adaletsizliği seçmenlerin gözündeki en kıymetli mevzulardan birine dönüştürmeden evvel Biden’ın ekibinin radarına takılmıştı. Lakin son yaşanan gelişmelerle, yalnızca isminden bahsedilen biri olmanın çok ötesine geçti.

En büyük dezavantajı siyasi deneyiminin az ve isminin da fazla bilinmiyor olması. Lakin, Biden’ın Demings’in mercek altına alındıktan sonra bundan hasarsız çıkacağına inanması halinde, böylesine kritik bir devirde seçilen isim olabilir ve böylelikle de Biden da ırkçılıkla mücadeleyi ve emniyet teşkilatlarının tekrar yapılandırılmasına öncelik verdiğini göstermiş olur.

Yapılan ön seçimler, Latin Amerika kökenli seçimler, Biden’ın ulaşmakta en çok zorlandığı kitle olduğunu ortaya koydu. California, Texas ve Nevada üzere demografik yapısıyla başkanlık seçimlerinin başa baş geçmesi beklenen eyaletlerle benzerlik gösteren noktalarda, Sanders, Biden’a fark attı.

MICHELLE LUJAN GRISHAM

Biden’ın ABD’de en süratli büyüyen seçmen kitlesini temsil eden Latin Amerika kökenlilerin desteğini alma talihini artırmak ismine New Mexico Valisi Lujan Grisham’ı tercih edebilir. Çünkü, Senatör Catherine Cortez Masto’nun yönetici adaylığıyla ilgilenmediğini açıklaması Grisham’ın bir adım öne çıkmasına neden oldu.

Masto’nun temsil ettiği Nevada’nın tersine, New Mexico, başkanlık seçimlerinde Demokrat adayı tercih eden bir eyalet olarak biliniyor ve lideri seçen Temsilciler Meclisi’ndeki üye sayısı hayli düşük.

Bununla birlikte Lujan, iki periyot Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen New Mexico’da valilik seçimlerini rahat bir halde kazandı.

60 yaşındaki Lujan, daha evvel Kongre’de ve New Mexico’nun Sıhhat Bakanı olarak hizmet yaptı.

STACEY ABRAMS

Birinci bakışta Stacey Abrams’ın yönetici yardımcılığı için alışık olduğumuzdan daha farklı bir özgeçmişi var. 10 yıl boyunca Georgia eyaletinin Temsilciler Meclisi üyeliğini yaptı. 2018 yılında eyaletin valiliğine aday oldu lakin kaybetti. Seçimi kaybetmesinin rakibi olan Cumhuriyetçi adayın seçmenleri tehdit etmesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Lakin Abrams, Demokrat Parti tabanında karşılık bulan bir isim. Seçim sisteminin değiştirilmesiyle ilgili lisana getirdiği görüşler, vakitle partinin siyasetleri arasına eklendi. ABD liderlerinin “Birliğin Durumu” olarak isimlendirilen yıllık konuşmaları kapsamında Trump’ın 2019’daki konuşmasına Demokrat Parti’nin karşılığını açıklayan isim oldu. Abrams, Demokrat Parti’nin Birliğin Durumu konuşmasına cevap veren birinci siyah bayan olma unvanını kazandı.

Rakiplerinin bilakis Abrams, Biden’ın yardımcısı olma isteğini açıkça beyan etti. Kimileri, bu durumun küçük düşürücü bir şey olduğunu savunurken, kimileri ise epeydir unutulmuş olan dürüstlüğün tekrar ortaya çıkması olarak yorumladı.

Abrams, Demokrat Parti’nin yükselen yıldızı ve parti içerisinde klâsik olarak liderlik durumlarında pek görülmeyen bir demografik kümenin önde gelen temsilcilerinden biri olarak görülüyor.

Kendisi seçilmese bile, isminin telaffuz edilmesinin yarattığı heyecan bile Biden’ın önündeki listede konum alan siyah bayanların bahtını artıran bir öge.

KEISHA LANCE BOTTOMS

Bu isimlerden birisi de Atlanta Belediye Yöneticisi Keisha Lance Bottoms. Bottoms, bilhassa böylesine çalkantılı bir periyotta dört evladı olan siyah bir bayan olarak kendi ferdî deneyimleri ile hizmetinin getirdiği sorumluluklar arasında kurduğu istikrarla dikkatleri üzerine çekti.

Vice’a verdiği duygusal mülakatta, 12 yaşındaki oğluna polisle rastgele bir sorun yaşamaması için oyuncak tabancayla oynamaması gerektiğini anlatırken yaşadığı zorluklardan bahsetmesi çok güçlü ve içten bir anlatım olarak değerlendirildi.

Şimdi belediye başkanlığındaki birinci devrine devam eden Bottoms, Biden için alışılmadık bir tercih olabilir. Fakat Bottoms’ın seçim yarışının çekişmeli geçtiği Georgia eyaletinde vazife yapması kıymetli bir artı olarak hanesine yazılıyor.

Ayrıyeten, eyaletin Cumhuriyetçi valisi ile koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlerin ne vakit ve nasıl kaldırılacağı konusunda giriştiği uğraş Demokrat Parti içinde büyük övgü topladı.

SUSAN RICE

Bu listenin sürpriz ismi Susan Rice. Daha evvel hiç seçime girmemiş, hiçbir siyasi kampanyada rol almamış ve birçok Amerikalı tarafından da pek bilinmeyen bir isim.

Fakat Obama idaresinde hem ABD’nin BM Daimi Temsilciliği hem de Ulusal Güvenlik Danışmanlığı üzere kritik hizmetlerde bulunmasından ötürü Biden tarafından yakından tanınan bir diplomat.

Seçilmesi halinde Rice, Biden’ın dış siyaset ekibinde kritik bir rol oynayabilir ve Biden’ın da milletlerarası münasebetleri idaresinin en değerli gündem unsurlarından biri yapacağının işareti olur.

Bununla birlikte Rod, Obama idaresinde vazife yaptığı yıllarda dış siyaset mevzularında yöneltilen tenkitlerde bir paratoner vazifesi de yaptı. Cumhuriyetçiler, 2012 yılında Libya’nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna yönelik akınların nedeniyle ilgili Amerikan halkına yanlış haber verdiğini öne sürdü.

Biden’ın ekibinin yönetici yardımcılığı için Rice ile ilgili araştırma yaptığı cephesindeki haberler, ekibin siyah bayan adaylar listesini mümkün olduğunda geniş tutmak istediğinin bir işareti olarak yorumlanabilir.

MICHELLE OBAMA

Bu listedeki isimlerin büyük bir kısmı “çok sağlam” ya da “büyük orantıda sağlam” kategorisinde. ABD’nin eski First Lady’si Michelle Obama ise kendi başına farklı bir kategori.

Amerikan halkının büyük bir kesiti tarafından çok seviliyor. Başkaca milletlerarası yerde da biliniyor. Dikkatleri Biden’ın üzerinden alabileceği akıllıca bir varsayım. Lakin şayet Biden Obama’nın mirasını devam ettirmek istiyorsa, eşinden daha iyi bir yardımcı seçebilir mi?

Biden-Obama ikilisi, başta 2008 ve 2012 seçimlerinde rekor seviyede iştirak göstererek Obama-Biden ekibine oy veren siyah seçmenler başta olmak üzere Demokrat Parti’ye heyecan katar.

Buradaki tek sorun Michelle Obama’nın siyasete girme konusunda bugüne kadar daima isteksiz olması. Yazdığı otobiyografide eşinin siyasi kariyerinin evlilikleri ve hayatları üzerinde yarattığı olumsuz tesirlerden sıkça bahsediyordu. Artık ise tüm bunları arkada bırakmış olmaktan mutlu görünüyor.


Haberler.com

hack forum Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cep bahis
hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort hack forum hacker sitesi bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort